A Bloomberg a napokban számolt be 2016 egyik legnagyobb privát festmény eladásáról. Az eladás tárgya Gustav Klimt Adele Bloch-Bauer portréja II. volt, ami körülbelül 150 millió dollárt ért a lelkes kínai gyűjtőnek.
Gustav Klimt: Adele Bloch-Bauer portréja II. (1912)
Az eladó pedig az a népszerű amerikai televíziós személyiség, akinek a neve itthon is ismerősen cseng: Oprah Winfrey. A hölgy számára az igazi sikert az Oprah Winfrey Show hozta meg, amely 2011-ig volt műsoron. Oprah egyébként gyűjtöként is ismert: 2015-ben több mint 500 tételből álló aukció keretében árverezett el bútorokat, iparművészeti alkotásokat, festményeket.
A fentebb említett Klimt portrét 2006-ban vásárolta a Christie's árverésén, 87,9 millió dollárért. Láthatjuk tehát, hogy több mint 60 millió dollárt keresett a 2016-os üzleten. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy az ő 2006-os vásárlása is aukciós rekord volt, ami az aukcionált Klimt festményeket illeti. A Christie's aukcióján Oprah telefonos licitálóként 74 millió dollárral lépett be a licitbe – ez is azt jelzi, hogy mindenáron meg akarta kaparintani a festményt.
A festmény modellje, Adele Bloch-Bauer és férje, a cukorgyáros Bloch-Bauer a korszak jelentős mecénásai voltak.
A férj 1903-as megrendelésére készült el az első portré, amelynek háttere a bizánci mozaikok villódzását idézi fel, és jóval híresebb, mint a szóban forgó második portré. A festményt Ronald Lauder, a New York-i Neue Galerie egyik alapítótagja vásárolta meg 2006-ban.
Adele Bloch-Bauer portréja (1907)
A második portré 1912-ben készült el, már komolyabb, kissé keleties hangvételű. Nem állíthatjuk biztosan, hogy összesen ez a két portré ábrázolja Adele Bloch-Bauer-t, hiszen tagadhatatlan, hogy a festő Judith I. című képén szereplő nő kísértetiesen hasonlít rá.
Gustav Klimt: Judith I. (1901)
A házaspár több képet is megvásárolt kedvenc festőjétől, Adele külön szalont alakított ki a festményeknek. Hirtelen bekövetkezett, 1925-ös halála után férje a Klimt-szalont emlékszobává alakíttatta. A világháború során azonban Ferdinand minden vagyonát eltulajdonították a nácik. Az első portré körüli vitákról és pereskedésekről 2015-ben filmet is forgattak, Ferdinand örökösét, Maria Altmannt Helen Mirren alakította.
Helen Mirre a Hölgy aranyban c. filmben
Szintén a Bloomberg beszámolója alapján tudható, hogy Klimt Vizikígyók II. című alkotása is gazdát cserélt: 2015-ben az orosz milliárdos gyűjtő, Dmitry Rybolovlev 170 millió dollárért adta el egy – szintén – ázsiai származású gyűjtőnek.
Gustav Klimt: Vizikígyók II. (1907)
Adele Bloch-Bauer második portréját Winfrey 2014-ben kölcsönadta a New York-i Museum of Modern Art-nak, 2016 szeptemberétől pedig a szintén New York-i Neue Galerie-ben a két portrét egyszerre is megtekintheti a közönség, a Klimt and the Women of Vienna’s Golden Age, 1900-1908 (Klimt és a bécsi aranykorszak női, 1900-1908) nevet viselő kiállításon, amelynek meghosszabbítását január végén jelentette be a múzeum.
Így tehát április közepéig Adele Bloch-Bauer mindkét portréja megtekinthető New York-ban.
Neue Galerie, Adele Bloch-Bauer két portréja mellett Elisabeth Lederer portréja (1914-16) látható
Szerző: Járfás Eszter, műtárgy.com