Október 8-án a Virág Judit Galéria aukcióján egy 1898-as, Rippl-Rónai József tervei alapján készült, stilizált virágmotívumos Zsolnay tányérra licitálhatnak a gyűjtők, érdeklődők. Az Andrássy-ebédlő készletéből származó tálak rendkívüli ritkaságnak számítanak a műtárgypiacon, ehhez mérten értékük is jelentős.
Rippl-Rónai József iparművészeti munkássága annak ellenére páratlanul fontos, hogy a gazdag életműnek csupán egy részét alkotja. A művész a 19. század végén egyike volt azon keveseknek, akik részt vettek az art nouveau, azaz a szecesszió stíluskísérleteiben.
Andrássy Tivadar gróf megbízására tervezte meg a gróf budai palotája ebédlőjének bútorait és a funkcionálisan kapcsolódó további tárgyakat, így az ebédlő szervizét is.
Zsolnay tányér az Andrássy-ebédlő készletéből, 1898. Virág Judit Galéria, 53-ik Őszi Aukció,
kikiáltási ár: 4 000 000 Ft
Az alkotás mögött meghúzódó törekvés egy reprezentatív, azonban működő enteriőr kialakítása volt, amelyben a tárgyak ipari jellegét a művészi kialakítás és tervezés elensúlyozza. Az ebédlőtervek könnyedségről és meglehetős alkotói szabadságról tanúskodnak, a tálaló- és lámpatervek stilizált virágmotívumai mellőzik a szimmetriát.
Rippl-Rónai megjelenése a Zsolnay gyárban egybeesett annak újító törekvéseivel- a gyár már a közelgő 1900-as párizsi világkiállításra készült.
A művész festményei és grafikái motívumait ültette át a dekortervekbe, a megvalósult kerámiák magas minőségét pedig a Zsolnay gyár magastüzű máztechnikája biztosította. A tálak, tányérok dekorációit a korszakban jól ismert kínai-felhő motívum stilizált változatai, a szintén stilizált virágminták, valamint a tájképek alkotják.
A gyár 1913-ban újra gyártani kezdett Rippl-Rónai mintákat.
Az Andrássy-ebédlő tárgyegyüttese ugyan megsemmisült, azonban a kaposvári Róma Villa látogatóközpontjában 2013 óta megtekinthető az ebédlő rekonstrukciója, amely a fellelhető eredeti tervek alapján készült el.
Járfás Eszter