Pezsgő műtárgyak - Italok a nemzetközi műtárgypiacon
2018. január 22. írta: hoffer.zoltan

Pezsgő műtárgyak - Italok a nemzetközi műtárgypiacon

Az, hogy a piac, az aukciósházak vagy a vásárlók mit értékelnek műtárgyként, mára gyökeresen megváltozott az elmúlt évszázadok hagyományához képest: a természetes folyamat új kategóriákat teremtett, így kerülhetnek kalapács alá egy ideje pezsgők, borok és szeszes italok is a többi, klasszikusnak mondható tárgy mellett.

dom_perignon_christies_hong_kong_lo.jpg

Dom Perignon válogatás a Christie's aukciósház 2017. májusi, Hong Kongi aukcióján

Az említett italok azonban nemhogy csak szerepelnek, hanem egyenesen váratlan, magas árakon kelnek el a különböző neves aukciósházak árverésein. Ezen italok természetesen nem azok, amelyeket bárki megtalálhat a szakboltok vagy bevásárlóközpontok polcain, hanem olyan régi, illetve különleges palackok, amik más forrásokból már nem, vagy csak elvétve beszerezhetőek. Ilyen például az a 145 üveg francia pezsgő, amelyet 2010-ben a Finn Aaland környékén, egy 200 éves hajóroncsban találtak a tenger mélyén. Ezek közül egy üveg Veuve Clicquot pezsgő 37,400 dolláros áron kelt el.

000-par7033747-c87e5171242-original-web.jpg

A 200 éves pezsgők egyike, amely 37,400 dolláros áron kelt el

Az becsérték az italok esetében ugyanúgy függ az esetleges provenienciától, mint a palack állapotától, korától, kiadásától, vagy a márka, az ital aktuális népszerűségétől. Nem csupán a francia pezsgők kelnek el magas összegekért, hiszen a magyar bor, így a leginkább nemzetközi hírnévnek örvendő Tokaji hungarikum is jelen van a piac ezen szegmensének vérkeringésében.

A tokaji esszencia, más néven natúresszencia vagy nektár a jelenlegi rekordtartó magyar nedű az aukciók terén. A fajta különlegessége, hogy tőkén aszúsodik és hogy az aszúsodott szőlőszemeket egyenként szüretelik, majd készítik elő a további feldolgozáshoz. Ezen túl, a szőlőszemeket nem préselik, hanem hagyják, hogy saját súlyuk alatt eresszenek sűrű mustot magukból, mely nektárt képez. Egy üveg 1811-ben szüretelt, 1840-körül palackozott tokaji nektár a Christie's aukciósház 1999. júniusában tartott aukcióján, akkori áron 9680 fontért kelt el. 

tokaji-1852-1880-46kb.jpg

Rekord áron elkelt tokaji esszencia a Christie's aukcióján

Mint ahogyan azt az említett italok is mutatják, a gyűjtés, a befektetés és az aukciók világa nem áll távol az italkultúrától sem, sőt! A nemzetiközi piaci trendek azt mutatják, hogy ez a szegmens is erősödik az egyre nagyobb érdeklődésre való tekintettel.

Szerző: Hoffer Zoltán, Műtárgy.com

Forrás: blouinartinfo.com; nydailynews.com; christies.com

A bejegyzés trackback címe:

https://mutargy.blog.hu/api/trackback/id/tr2313591631

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása