Ha nem vagyunk jártasak a galériák, vásárok világában könnyen lehet, hogy nehezünkre esik megtenni az első lépéseket vagy van, amikor csak nem találjuk a megfelelő alkalmat a látogatásra. Egyre több lehetőségünk van arra, hogy ezeket az alkalmakat megtaláljuk és, hogy azt a bizonyos küszöbfélelmet átlépjük. A tematizált programsorozatok folyamán a gasztronómia és a zene mellett egyre hangsúlyosabb szerepet kap a képzőművészet és a design is. Nem ritka, hogy a galériák egy street vagy kulturális fesztivál részeseivé válnak, így nyitva szélesebb közönség felé - a műtárgy.com most egy érdekes programot ajánl.
A Bartók Béla Körúton megrendezett három napos programsorozat, ami a város első kulturális főutcájának hagyományát kívánja új életre kelteni illetve megőrizni, pont egy ilyen lehetőséget kínál. Az ELEVEN Ősz (szeptember 16.-18.) összművészeti fesztivál a lengyel-magyar barátság jegyében várja az érdeklődőket.
Lengyel történelmi képregényeket mutat be a Gross Arnold Galéria és Kávézó, a Bor és Kézművesben pedig lengyel Bunzlau kerámiák kerülnek kiállításra és árusításra.
Komoly és nehéz témát vet fel a "The Memory Project - Finding Kálmán" a Tranzit Art Café-ban, ahol a múlttal való kapcsolatteremtés és a művészeten, emlékezésen keresztüli társadalmi igazságszolgáltatás áll a középpontban. Roz Jacobs képzőművész az édesanyja (Anna Jacobs) eltűnt testvérét Kálmánt eleveníti meg portrék formájában, a varsói gettóból elmenekülő, Holokauszt túlélő nő visszaemlékezései alapján. Ugyanitt nyílik a Teraz 44' fotó kiállítás, amely a varsói felkelés megörökített pillanatait kontextualizálja a város mai képébe.
Súlyosságában hasonló az előzőekhez az UNICEF fotóiból és a Beszélj róla! projekt által összegyűjtött mondatokból felépülő Tarthatatlan című kiállítás a Három Hét Galériában, ahol a gyermekkori szexuális bántalmazás csendjét hivatottak megtörni és az azzal kapcsolatos tabukat megdönteni.
Fotókkal találkozhatunk még a Faur Zsófi Galériában, Fabricius Anna: "Alany, állítmány, nem mellékes nevek" kiállításán.
A Faur Zsófi Galéria projektterében és a Panel Contemporary-ben szeptember 16. és 30. között az 1 művész 1 költő projektből született alkotások lesznek láthatóak. Érdemes arra "tévedni", a résztvevők különböző művészeti ágak között teremtenek párbeszédet így komplex élményt nyújtanak. Az írók, költők egy-egy művüket felajánlják abból a célból, hogy azokra vizuális választ kapjanak képzőművészektől. Az alapfelvetésen túl a résztvevők nevei is izgalmat ígérnek, ahogyan az a tény is, hogy a "nap végén" akár a kedvenc alkotásunkkal is távozhatunk, hiszen a projekt munkái megvásárolhatók. (Asztalos Zsolt, Bondor Csilla, Farkas Zsófia, Grünfelder Judit, Győrfi András, Haász Katalin, Horváth Judit, Tóth Andrej, Tranker Kata, Wächter Dénes, Weiler Péter, Áfra János, Bende Tamás, Hevesi Judit, Krusovszky Dénes, Lackfi János, Simon Márton, Tóth Krisztina, Polák Péter, Szabó Imola Julianna, Ughy Szabina, Závada Péter).
Hasonlóan számos művészt fog össze a K.A.S Galériában a MAMŰ Társaság gyermelyi művésztelepének kiállítása, ahol megjelennek: Babinszky Csilla, Dóró Sándor, Herman Levente, Horváth Roland, Kis-Tóth Zalán, Lucza Zsigmond, Molnár Judit Lilla, Nagy Árpád Pika, Posta Máté és Sebestyén Zoltán.
A hétvége folyamán design vásár nyílik a MOHA Caféban, a KÉK - Kortárs Építészeti Központban és a Szatyor Art Spaceben, ahol egyedi és különleges ékszerekkel, ruhákkal, kiegészítőkkel és egyéb érdekes tárgyakkal gazdagodhatunk. A Trezor Galériában pedig elég, ha csak gyönyörködünk Bartha Ágnes ékszerkiállításán.
(Szerző: Bárdi Sára, műtárgy.com)