Mesterművek az arab Louvre-ban
2017. november 22. írta: Járfás Eszter

Mesterművek az arab Louvre-ban

November 8-án megnyílt a Louvre Abu Dhabiban. A kezdeményezők tíz éve állapodtak meg a párizsi múzeummal, céljuk az arab világ első univerzális múzeumának létrehozása volt. Az átadás öt évet csúszott. Az épület Jean Nouvel, francia építész tervei szerint épült, különlegessége a „Rain of Light” nevet viselő, 180 méter átmérőjű tetőszerkezet, amely a hagyományos arab építészeti megoldásokhoz hasonlít. A tetőn keresztül – amint azt a neve is mutatja – fényesőként hatol be a fény. A múzeum költségei elérték a másfélmilliárd eurót. A párizsi testvérmúzeum már a puszta névhasználatért is jelentős összeget kap Abu Dhabitól.

Louvre Abu Dhabi

A múzeum kiállítási terei 8600 négyzetméter felületűek, a múzeum képtárai 6400 négyzetméteren találhatóak. A megállapodás értelmében a francia múzeumok tíz éven át képeket kölcsönöznek az arab intézménynek. A múzeum állandó gyűjteménye 600 műtárgyból áll, a különböző korokból és civilizációkból származó tárgyaknak történelmi, kulturális vagy szociológiai jelentőségük van. A modern és kortárs anyag is számos kivételes és értékes remekműveket tartalmaz, például Mondrian nagyméretű 1922-es festményét. Mondrian, Twombly, Gustave Caillebotte vásznait is megtekinthetik a látogatók.

Piet Mondrian, Composition with Blue, Red, Yellow and Black, 1922.

Egyelőre úgy tűnik, hogy az arab Louvre erőssége a régi tárgyakban rejlik, a gyűjtemény olyan csemegéket tartalmaz, mint például ez az arany, oroszlánfejekkel díszített, Kr.e. 8-7. században, Iránban készített karperec.

Oroszlánfejekkel díszített karperec, Kr.e. 8-7. sz.

Az időszaki kiállítások anyagát a Louvre-ból és más múzeumokból kölcsönzött művek alkotják majd, és évente négyet rendeznek belőlük. A múzeumban rendezett első időszaki kiállítás a Louvre 18. századi létrehozására fókuszál és remekműveket vonultat fel olyan alkotóktól, mint Matisse, Manet, Monet és Leonardo da Vinci.

Vincent Van Gogh, Önarckép, 1887, a Musée d’Orsay-ból

 

 

Forrás: Bloomberg

Szerző: műtárgy.com

A bejegyzés trackback címe:

https://mutargy.blog.hu/api/trackback/id/tr2813347537

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása