A műtárgy.com legfrissebb ajánlójában olyan angol és francia festményeket mutat be, melyek a szerelem témáját járják körbe. Közülük is kiemelkednek az angol preraffaelita alkotások, melyek egész ritkán bukkannak fel a hazai aukciós piacon. Az elmúlt néhány évtizedben Európa nagy árverezőházaiban is nagy a licitharc értük. Egy kivételes aukció alkalmával most Budapesté és a magyar gyűjtőké a lehetőség, hogy világszínvonalú műveket, világszerte értékelt kincseket szerezzenek!
A 19. századi művészetben a felfokozott érzelmek, így a szerelem is egyfajta menekülésként szolgáltak a korabeli rohamosan iparosodó világból. Talán nincs még egy korszaka a művészetek történetének, amikor a szerelem és az érzelmek ennyire központi témát jelentettek volna a legtöbb művésznek. A kortárs társadalomból való elvágyódás különösen erősen jelent meg az angol preraffaelita-testvériség művészetében, melyet 1848-ban alapított hét fiatal művész, akik közül Dante Gabriel Rossetti, William Hunt és John Everett Millais a leghíresebbek. A preraffaelita önmegnevezésük arra vonatkozott, hogy a Raffaello előtti, Van Eyck, Memling, Mantegna, Giotto és Fra Angelico nevével fémjelzett középkori festészeti tradícióhoz kívántak visszanyúlni. A középkori stílus és téma preraffaeliták számára egyfajta menekülés volt a nyomasztó jelenből a múltba, ahol a racionalitás helyett a mítoszok és a vallás volt a társadalom meghatározó ereje. Nem véletlen, hogy annyi festményüknek mitológiai témája van, sőt a preraffaeliták művészetében a szerelem is, mint egy mitikus és vallási titok jelenik meg. Kevés művészeti irányzatnál voltak olyan fontosak a művészeket inspiráló nők, múzsák, mint a preraffaelitáknál, nem is véletlen, hogy a róluk szóló első, 1975-ös tv-sorozatnak The Love School (A szerelem iskolája) a címe.
A következőkben bemutatott angol preraffaelita és más romantikus festményekhez hasonló alkotások igen ritkán kerülnek kalapács alá a hazai műtárgypiacon, azonban ezek az alkotások mind licitálhatóak lesznek a következő hetekben.
Evelyn De Morgan az egyik legtitokzatosabb preraffaelita művész, és egyike a stílusirányzat kevés női alkotójának, akinek a művei még az angol műtárgypiacon is csak ritkán bukkannak fel. A festményt misztikus rejtélyesség jellemzi, mivel a művész olyan témát ábrázol, melynek árnyalt, több szempontú értelmezése is lehetséges.

Rooke éveken át a preraffaelita mozgalom legfontosabb elméletírójának, Ruskinnak, majd pedig az egyik kiemelkedő művészének, Burne-Jonesnak az asszisztenseként is dolgozott.

Ez a vallásos festmény a későközépkori itáliai művészetnek az erős hatását tükrözi.

Walter Crane: Dicsőség az égnek, 1902 körül, restaurált, 111*72,5 cm, tus, akvarell, tempera, papír vászonra kasírozva, W Crane
Kikiáltási ár: 3.800.000 Ft
Ez a 20. század eleji triptichon az elsősorban szobrászként dolgozó francia Ernest Delrue alkotása.

Ez a kép Burne-Jones egy híres festményének a korabeli másolata, melyen Nimue éppen szerelemmel igézi meg Merlint, az Arthur-mondakör nagy varázslóját.

Ez a szimbolista-szecessziós festmény egy kevésbé ismert angol művész, John Riley Wilmer munkája.

A franica szimbolista, szecessziós művész, Lucien Lévy-Dhurmer festményén az Itália utáni vágyakozás és szerelem jelenik meg álomként.

(mutargy.com)