Építészeti remekművek fürdőzni vágyóknak
2017. július 31. írta: Sengaga

Építészeti remekművek fürdőzni vágyóknak

Kétség kívül az elmúlt hetekben a Dagály Uszodáról hallhattunk a legtöbbet, és habár a FINA vasárnap véget ért, a nyár még mindig javában tart. A vizes világbajnokság színtereit és versenyszámiat figyelemmel kísérve talán még nagyobb a csábítás egy hűsítő csobbanásra, ha a nyári forróság önmagában nem szolgálna elég indokként a fürdőzésre. Írásunkban most visszatekintünk korábbi századok fürdőire, és bemutatunk öt olyan beltéri medencét, amelyek építészeti szemszögből remekművek, kikapcsolódás szempontjából pedig ideálisak azok számára, akik különleges élményben szeretnének részesülni a forró nyári napok enyhítése során.

1. Gellért Gyógyfürdő És Szállóda, Budapest

Egyáltalán nem kell messzire mennünk ahhoz, hogy páratlan helyen fürdőzzünk. A Sebestyén Artúr, Hegedűs Ármin és Sterk Izidor tervei alapján épült szecessziós remekmű, a Gellért Gyógyfürdő és Szálloda 1918-ban nyitotta meg először kapuit, és azóta is csak egyszer, csőtörés miatt zárták be az épületet sok évvel ezelőtt.

 sztgellert.jpg

Photo: Keiichi Tahara

 

2. Amalienbad, Bécs 

Szintén szecessziós épület a bécsi Amalienbad, amely budapesti „kortársával“ szemben kevésbé mondható szerencsésnek. Az Amalienbad 1920-ban, Otto Nadel és Karl Schmalhofer osztrák építészek tervei alapján készült, a II. Világháborúban azonban jelentős károkat szenvedett, így később teljes körű felújításon esett át.

 becsi.jpg

Photo: Imagno / Getty Images

 

3. Neukoelln, Berlin

A Neukoelln 1914-ben épült, és igazi gyöngyszem a német építészet terén. Reinhold Kiehl építész terveiben a medencét boltíves tetővel, mozaikokkal és oszlopokkal varázsolta egy impozáns belső térré.

 berlin.jpg

Photo: Ullstein Bild

 

4. Piscine Saint-Georges, Rennes

A Szent György Fördő apropója pár héttel ezelőtt még egy műalkotás volt, amelyet a brit Luke Jerram tervezett „A hold múzeuma“ címmel. A művészeti koncepció a hold mindenkit összekapcsoló szerepére hívja fel a figyelmet kultúrától vagy földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül, hiszen habár más-más hiedelmeket és vallási szerepeket társítunk vele, mégis ugyanahhoz az objektumhoz kötjük őket. Természetesen magának a fürdőnek az épület sem elhanyagolható. Tervezője Emmanuel Le Ray Art déco stílusban álmodta meg, a fürdőzni vágyók számára pedig 1926-tól látogatható az épület.

 holdas.jpg

Photo: Damien Meyer

 

5. Bramley Baths, Leeds 

A sort az anglia Bramley Fürdővel zárjuk, amelyik a legidősebb épület az itt bemutatottak közül. Maga az épület 1904-ben nyitott meg, szerkezetében viszont máig fellelhetőek az eredeti téglafalak, amelyek egykoron azonban egy fémötvözetek gyártására szolgáló gyár alapjait képezték. Mára az utolsó fennmaradt, Edward-kori fürdőház Leedsben.

 edward.jpg

Photo: Christopher Furlong

Forrás: Architectural Digest

Szerző: sengaga

A bejegyzés trackback címe:

https://mutargy.blog.hu/api/trackback/id/tr4112701387

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása